Jak ochránit majetek během dovolené?

Přišel čas dovolených, Vy se těšíte na zasloužilý odpočinek někde u moře a zloději se zase těší na Váš prázdný byt či dům. Opuštěná nemovitost zloděje láká, proto v létě počet vykradených domácností narůstá až trojnásobně. Na co si dát před dovolenou pozor a jak zabezpečit svou nemovitost?

Nikde svůj plán dovolené nezveřejňujte

Na svou nepřítomnost zbytečně neupozorňujte a zejména na sociálních sítích nezveřejňujte kdy, kam a na jak dlouho jedete pryč. Vysvětlete také svým dětem, že je velmi nebezpečné uveřejňovat plány dovolené na internetu. O Vašem odjezdu informujte pouze nejbližší přátele a členy rodiny.  

Jasným signálem je tzv. „uklizený“ byt

Lidé před dovolenou většinou vše pečlivě uklidí, vypnou elektrické spotřebiče, zavřou okna apod. To je však pro zloděje jasným signálem, že nejsou doma. Aby zloděj nepoznal, že jste odjeli, vyzkoušejte následující:

  • před dveřmi můžete zanechat pohozený pár bot, aby to vypadalo, že jste právě přišli domů,
  • domluvte se s někým blízkým na vybírání poštovní schránky, protože jedním z prvních signálů že nejste doma, je plná schránka,
  • pokud máte venkovní sušák, můžete na šňůře nechat viset pár kusů oděvů,
  • na večerní hodiny navolte na Vaši TV automatické zapnutí a vypnutí, protože blikající obrazovka může zloděje odradit,
  • k navození dojmu, že v bytě někdo je, lze využít také elektronických spínacích hodin, ty budou v určitých časových intervalech zapínat lampičku, rádio nebo televizor,
  • v létě dosahují teploty tropických hodnot a většina lidí přirozeně večer i přes den větrá. Pokud zloděj spatří zavřená okna, je to pro něj signálem, že domácnost je opuštěná. Pokud je to možné, nechte někde okna otevřená, nebo se s někým na jejich otevírání domluvte.
  • ve své domácnosti nenechávejte zbytečně velké množství finanční hotovosti, šperky, platební karty apod., na dovolené tak budete klidnější.